AKTUALNOŚCI PARAFII CISOWA

Okres Pasyjny

Liturgia Słowa V Niedzieli Wielkiego Postu wrowadza nas w wymiar pasyjny. Już od poniedziałku podczas Mszy św. będziemy się modlić prefacją o męce Pańskiej. Natomiast w modlitwie kolekty V Niedzieli Wielkiego Postu kierujemy do Boga takie słowa: „Udziel nam łaski, abyśmy gorliwie naśladowali miłość Twojego Syna, który oddał własne życie za zabawienie świata”. W V niedzielę Wielkiego Postu w wielu krajach utrwalił się zwyczaj zasłaniania krzyży. Od XI wieku zasłaniano całe ołtarze wielką zasłoną na czas przygotowania do świąt paschalnych. Natomiast w XIII w. pojawił się zwyczaj zasłaniania krzyży na czas rozważania męki Pańskiej. Ponieważ w średniowieczu krzyże były wysadzane złotem i perłami, a Chrystus był ukazywany jako Zwycięski Zmartwychwstały Pan, przysłaniano je ze względu na swego rodzaju post dla oczu.

Chyba najbardziej sugestywne wyjaśnienie idei zasłaniania krzyży i obrazów dał abp Antoni Nowowiejski: zasłona ta była symbolem żalu i pokuty, jakim grzesznik poddać się powinien, aby mu wolno było znowu podnieść oczy na Majestat Boski, którego Oblicze nieprawościami swymi niejako sobie przysłonił; wyobraża sobie poniżenie Chrystusa, zakrywające chwałę Jego Bóstwa i czyniące Go Żydom zgorszeniem a poganom głupstwem, aby w zmartwychwstaniu, na kształt zasłony przedarte, objawiły ukrytą za nimi jasność i moc Boga Wcielonego.

Źródło: https://m.niedziela.pl/artykul/39224/nd/Zasloniety-krzyz---symbol-zalu-i-pokuty

Decyzja bp. Andrzeja Czai dotyczy piątku 8 marca.

Biskup opolski wydał decyzję, w której czytamy, że mając na uwadze dobro duchowe wiernych, na podstawie kanonu 87§ 1 KPK, udziela dyspensy od obowiązku zachowania piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dla wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji opolskiej w dniu 8 marca 2024

Wielkopostne spotkania formacyjne Bractwa św. Józefa.

1 marca (piątek) 2024r. o godz. 1730 w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu (Sławięcice) – dla rejonu Kędzierzyn.

W programie: Msza św. w intencji członków Bractwa, konferencja formacyjna, nabożeństwo pasyjne oraz braterskie spotkanie.

Zapraszamy wszystkich członków Bractwa, jak i osoby zainteresowane wspólnotą.

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa, nazywana również Popielcem lub Wstępną Środą, jest to dzień w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym roku Środa Popielcowa przypada na 14 lutego.
W tym dniu wierni podczas liturgii pochylają głowę w pokorze, a kapłan symbolicznie posypuje ją popiołem. Popiół ten pochodzi ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Symbolizuje on kruchość ludzkiego życia, śmierć i pokutę.

Okres Wielkiego Postu trwa 40 dni (nie licząc niedziel) i jest czasem przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Jest to czas refleksji, modlitwy, pokuty i nawrócenia. Wierni zobowiązani są do postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
W Środę Popielcową w kościołach odprawiane są Msze święte, podczas których kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Wierni mogą również przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

W Polsce istnieje wiele tradycji związanych ze Środą Popielcową. W niektórych regionach wierni przygotowują potrawy z ryb lub postne ciasta. Popularne jest również organizowanie nabożeństw Drogi Krzyżowej.
Środa Popielcowa jest ważnym dniem dla katolików. Jest to czas na refleksję nad swoim życiem, zbliżenie się do Boga i przygotowanie do Świąt Wielkanocnych.

Informacja o rekolekcjach wyjazdowych

Parafia Cisowa organizuje wyjazd na rekolekcje do Ślemienia koło Żywca w dniach 12-14 kwietnia 2024 roku. Rekolekcje poprowadzi ks. Mateusz Wieczorek, znany rekolekcjonista i duszpasterz młodzieży. W programie rekolekcji znajdą się konferencje, modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz czas wolny na zwiedzanie.

Koszt rekolekcji wynosi 400 zł. W cenę wliczone są koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia.

Zgłoszenia należy składać do 15 marca 2024 roku w zakrystii kościoła.

Ślemień – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Ślemień. Miejscowość jest siedzibą gminy Ślemień. Znajduje się tam Sanktuarium na Jasnej Górce, a także kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Rekolekcje w Ślemieniu to doskonała okazja, aby odpocząć i nabrać sił duchowych. To również czas, aby pogłębić swoją wiarę i zbliżyć się do Boga.