15.07.2024
Uroczystości ku czci patronki diecezji opolskiej na Górze św. Anny
W sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w czwartek 25 lipca o 18.00 rozpocznie się procesja z bazyliki do kaplicy III upadku, gdzie odprawiona zostanie Msza św. o błogosławieństwo i pogodę na czas uroczystości odpustowych.
W piątek 26 lipca, w dzień uroczystości ku czci św. Anny, Msze św. w bazylice zaplanowane są o 6.00, 7.00, 8.30, 15.30 (w języku niemieckim) i 17.00 oraz w grocie lurdzkiej o 10.00 i 11.30. Nabożeństwo do św. Anny odprawione będzie w bazylice o 14.00.
W sobotę 27 lipca o 17.30 w bocznej kaplicy św. Anny przy bazylice odbędą się nieszpory, a o 18.00 - Msza św. w bazylice.
Główne uroczystości zaplanowane zostały w niedzielę 28 lipca. O 10.15 w grocie lurdzkiej będą Godzinki ku czci św. Anny, o 11.00 - suma odpustowa, natomiast o 14.00 - nieszpory ku czci św. Anny. Ponadto w tym dniu Msze św. będą sprawowane w bazylice o 5.30, 6.00, 7.00, 15.30 (w języku niemieckim) i 17.00 oraz w grocie lurdzkiej o 8.00 i 9.00.
źródło: https://opole.gosc.pl/
24.05.2024
Dyspensa Biskupa Opolskiego na piątek po Bożym Ciele – 31 maja 2024
Informuję, że dla dobra duchowego wiernych, biskup opolski Andrzej Czaja udziela wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terenie diecezji opolskiej w dniu 31 maja 2024 r. (piątek w dawnej oktawie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
22.05.2024
16.05.2024
Rocznica Święceń Kapłańskich
Dostojny Księże Jubilacie!
Z okazji 48. rocznicy święceń kapłańskich pragniemy złożyć Księdzu najserdeczniejsze życzenia.
Minione lata wypełnione były Księdza oddaną służbą Bogu i ludziom. Ksiądz niesie pocieszenie i nadzieję potrzebującym, głosi Ewangelię i naucza z miłością i mądrością. Ksiądz jest wzorem dla wielu i prawdziwym pasterzem.
W dniu tego wyjątkowego Jubileuszu życzymy Księdzu dalszej wytrwałości w wypełnianiu kapłańskiej misji, obfitości łask Bożych, zdrowia, sił i wszelkich potrzebnych darów Ducha Świętego. Niech Ksiądz nadal z oddaniem służy Bogu i ludziom, a owce Księdza niech zawsze będą bezpieczne pod Księdza troskliwą opieką.
Niech każdy dzień Księdza życia będzie wypełniony radością, pokojem i Bożą miłością.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności - Parafianie
30.03.2024
Życzenia wielkanocne
18.03.2024
Okres Pasyjny
Liturgia Słowa V Niedzieli Wielkiego Postu wrowadza nas w wymiar pasyjny. Już od poniedziałku podczas Mszy św. będziemy się modlić prefacją o męce Pańskiej. Natomiast w modlitwie kolekty V Niedzieli Wielkiego Postu kierujemy do Boga takie słowa: „Udziel nam łaski, abyśmy gorliwie naśladowali miłość Twojego Syna, który oddał własne życie za zabawienie świata”. W V niedzielę Wielkiego Postu w wielu krajach utrwalił się zwyczaj zasłaniania krzyży. Od XI wieku zasłaniano całe ołtarze wielką zasłoną na czas przygotowania do świąt paschalnych. Natomiast w XIII w. pojawił się zwyczaj zasłaniania krzyży na czas rozważania męki Pańskiej. Ponieważ w średniowieczu krzyże były wysadzane złotem i perłami, a Chrystus był ukazywany jako Zwycięski Zmartwychwstały Pan, przysłaniano je ze względu na swego rodzaju post dla oczu.
Chyba najbardziej sugestywne wyjaśnienie idei zasłaniania krzyży i obrazów dał abp Antoni Nowowiejski: zasłona ta była symbolem żalu i pokuty, jakim grzesznik poddać się powinien, aby mu wolno było znowu podnieść oczy na Majestat Boski, którego Oblicze nieprawościami swymi niejako sobie przysłonił; wyobraża sobie poniżenie Chrystusa, zakrywające chwałę Jego Bóstwa i czyniące Go Żydom zgorszeniem a poganom głupstwem, aby w zmartwychwstaniu, na kształt zasłony przedarte, objawiły ukrytą za nimi jasność i moc Boga Wcielonego.
Źródło: https://m.niedziela.pl/artykul/39224/nd/Zasloniety-krzyz---symbol-zalu-i-pokuty
05.03.2024
Decyzja bp. Andrzeja Czai dotyczy piątku 8 marca.
Biskup opolski wydał decyzję, w której czytamy, że mając na uwadze dobro duchowe wiernych, na podstawie kanonu 87§ 1 KPK, udziela dyspensy od obowiązku zachowania piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dla wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji opolskiej w dniu 8 marca 2024
19.02.2024
Wielkopostne spotkania formacyjne Bractwa św. Józefa.
1 marca (piątek) 2024r. o godz. 1730 w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu (Sławięcice) – dla rejonu Kędzierzyn.
W programie: Msza św. w intencji członków Bractwa, konferencja formacyjna, nabożeństwo pasyjne oraz braterskie spotkanie.
Zapraszamy wszystkich członków Bractwa, jak i osoby zainteresowane wspólnotą.
14.02.2024
Środa Popielcowa
Środa Popielcowa, nazywana również Popielcem lub Wstępną Środą, jest to dzień w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym roku Środa Popielcowa przypada na 14 lutego.
W tym dniu wierni podczas liturgii pochylają głowę w pokorze, a kapłan symbolicznie posypuje ją popiołem. Popiół ten pochodzi ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Symbolizuje on kruchość ludzkiego życia, śmierć i pokutę.
Okres Wielkiego Postu trwa 40 dni (nie licząc niedziel) i jest czasem przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Jest to czas refleksji, modlitwy, pokuty i nawrócenia. Wierni zobowiązani są do postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
W Środę Popielcową w kościołach odprawiane są Msze święte, podczas których kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Wierni mogą również przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.
W Polsce istnieje wiele tradycji związanych ze Środą Popielcową. W niektórych regionach wierni przygotowują potrawy z ryb lub postne ciasta. Popularne jest również organizowanie nabożeństw Drogi Krzyżowej.
Środa Popielcowa jest ważnym dniem dla katolików. Jest to czas na refleksję nad swoim życiem, zbliżenie się do Boga i przygotowanie do Świąt Wielkanocnych.
Administrator
24.01.2024
Informacja o rekolekcjach wyjazdowych
Parafia Cisowa organizuje wyjazd na rekolekcje do Ślemienia koło Żywca w dniach 12-14 kwietnia 2024 roku. Rekolekcje poprowadzi ks. Mateusz Wieczorek, znany rekolekcjonista i duszpasterz młodzieży. W programie rekolekcji znajdą się konferencje, modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz czas wolny na zwiedzanie.
Koszt rekolekcji wynosi 400 zł. W cenę wliczone są koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia.
Zgłoszenia należy składać do 15 marca 2024 roku w zakrystii kościoła.
Ślemień – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Ślemień. Miejscowość jest siedzibą gminy Ślemień. Znajduje się tam Sanktuarium na Jasnej Górce, a także kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela.Rekolekcje w Ślemieniu to doskonała okazja, aby odpocząć i nabrać sił duchowych. To również czas, aby pogłębić swoją wiarę i zbliżyć się do Boga.
Administrator