Logo
obrazek

Msze Święte

Od pon. do sob. o godz. 6.30  (7.00 *****)
Czwartek Msza szkolna o godz. 17.00
Niedziele i Święta o godz. 18.30 ** (18.00 *****)
7.30; 10.00

obrazek

Spwiedź święta

W naszej parafii można wyspowiadać się od poniedziałku do soboty przed każdą Mszą świętą oraz w sobotę od godz. 17.30  (17.00 *****)

obrazek

Parafia na YouTube


Katechumenat
Na drugie półrocze 2024
Katechumenat w I i II połowie 2024 roku, w Parafii Ducha Świętego w Kędzierzynie-Kożlu, osiedle Piasty

AKTUALNOŚCI PARAFII CISOWA

01.12.2024

"Pielgrzymi nadziei"

Pod hasłem "Pielgrzymi nadziei" będzie realizowany kolejny rok duszpasterski (2024/2025) w Kościele w Polsce.

Rozpocznie się wraz z początkiem Adwentu, 1 grudnia 2024. Temat "Pielgrzymi nadziei" jest tożsamy z wybranym przez papieża hasłem Roku Świętego 2025. Podczas 397. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie, główne założenia programu duszpasterskiego przedstawił bp Andrzej Czaja – przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Bp Czaja powiedział, że "w haśle Roku Świętego Pielgrzymi nadziei zawarta jest wyrazista podpowiedź, jasne wskazanie kim mają być wyznawcy Chrystusa w dzisiejszych uwarunkowaniach Kościoła i świata: ludźmi mocnymi nadzieją i budzącymi nadzieję".

Wyjaśnił, że słowa te współbrzmią z hasłem Roku Świętego i odsłaniają, co papież ma na myśli mówiąc o uczniach misjonarzach Chrystusa i jak widzi misję Kościoła w dzisiejszym świecie: Budzić nadzieję w nas i między nami, rozpalać ją w świecie". Wyjaśnił, że niesienie nadziei jest szczególnie potrzebne w dzisiejszej Polsce, która jest "podzielona jak jeszcze nigdy i oczekuje przede wszystkim nadziei".
Podkreślił, że wezwanie do niesienia nadziei otaczającemu światu ma wyraźne ukierunkowanie misyjne, bowiem świat ten potrzebuje świadectwa nadziei bardziej niż kiedykolwiek. "Jako uczniowie Jezusa nie możemy uchylać się od zadania ukazywania i przekazywania zranionej ludzkości miłości i czułości Boga" – stwierdził przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. A dzięki ukierunkowaniu misyjnemu przygotowywany program duszpasterski będzie bezpośrednią kontynuacją trzyletniego synodu "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja".


21.11.2024

Adwentowe spotkanie formacyjne Bractwa św. Józefa.

Duszpasterze Bractwa św. Józefa zapraszają kolejną serię przedadwentowych i adwentowych spotkań formacyjnych, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia, według następującego harmonogramu:

03 grudnia (wtorek) 2024r. o godz. 1730 w parafii św. Jakuba Apostoła w Mechnicy dla rejonu Kędzierzyn

Na każde spotkanie składa się: Msza św. sprawowana w intencji Bractwa, zwłaszcza za zmarłych członków wspólnoty, nabożeństwo do św. Józefa w intencji Bractwa oraz braterskie spotkanie.


20.10.2024

Tydzień Misyjny

20 października 2024 r., pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”, będziemy obchodzić Światowy Dzień Misyjny, nazywany również Niedzielą Misyjną. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych. Niedziela Misyjna, obchodzona w Kościele katolickim nieprzerwanie od 1926 roku, jest szczególnym czasem modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie.

Ofiary materialne składane na tacę w Niedzielę Misyjną są przeznaczane – wolą ojca świętego – na zasilenie Funduszu Solidarności misyjnej Kościoła powszechnego w całym świecie, jakim opiekuje się Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, przekazywane za pośrednictwem kurii diecezjalnych do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, dzięki któremu mogą pracować katechiści, powstają nowe świątynie oraz miejsca szczególnej troski o ludzi samotnych, ubogich oraz prześladowanych. Z tych środków utrzymywani są księża i katechiści pracujący na terenach misyjnych, zarówno misjonarze pochodzący z Europy, w tym również z Polski, jak i miejscowi kapłani. Z tej pomocy korzystają ci, którzy pracują na obszarach podlegających Dykasterii ds. Ewangelizacji, z których pochodzą prośby w formie projektów o pomoc finansową kierowane do Sekretariatu Generalnego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Rzymie. Dotyczą one najczęściej pomocy przy budowie lub remoncie kościoła. Specjalna komisja przydziela kraje, które mają opłacić zatwierdzone projekty.


02.10.2024

Jesienne spotkanie formacyjne Bractwa św. Józefa.

22 października (wtorek) 2024r. o godz. 1800 w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Jacka w Kędzierzynie-Koźlu Cisowej dla rejonu Kędzierzyn

W programie spotkania: Msza św. w intencji członków Bractwa, konferencja formacyjna nawiązująca do „kroków odnowy Kościoła opolskiego”, nabożeństwo różańcowe ofiarowane w intencji osób poszkodowanych w wyniku powodzi, a także braterskie spotkanie. Zaproszenie skierowane jest do członków Bractwa, a także sympatyków i zainteresowanych wspólnotą.


28.09.2024

Rozpoczęcie Misji Świętych
O. TOMASZ EWERTOWSKI OMI

Ojciec Tomasz Ewertowski OMI, prawnie należący do komunitetu zakonnego w Kędzierzynie-Koźlu, posługujący jako kapelan u sióstr służebniczek w Porębie, został ustanowiony egzorcystą w diecezji opolskiej. Posługa ta wykonywana jest w imieniu biskupa i obejmuje terytorium danej diecezji. Stosowny dekret wydał bp Andrzej Czaja 9 czerwca 2022r. Ze względu na odpowiedzialność tej funkcji kandydat musi spełnić szczególne wymagania: teologicznej wiedzy i głębokiej pobożności.
O. Tomasz Ewertowski jest Misjonarzem Oblatem Maryi Niepokalanej. Urodził się 17 lutego 1960 roku. Pochodzi z Iławy.

Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1981 roku. Święcenia prezbiteratu otrzymał 17 czerwca 1987 roku w Obrze. Ma za sobą doświadczenie m.in.: misjonarza ludowego (rekolekcjonisty), proboszcza i superiora w Grotnikach. Pełnił również funkcje rektora kościoła pw. św. Józefa w Gdańsku i ekonoma gdańskiej wspólnoty oblackiej. Ponadto, zarówno w Grotnikach jak i w Gdańsku, był ojcem duchownym dekanatów. Imieniny obchodzi 28 stycznia.


21.09.2024

Zbiórka na rzecz osób poszkodowanych w wyniku powodzi

INFORMACJA:

— W nawiązaniu do apelu biskupa opolskiego Andrzeja Czai o pomoc materialną dla ofiar powodzi naszej Diecezji nasza Parafia organizujemy zbiórkę:
- wody butelkowanej (najlepiej butelki 5-litrowe);
- artykułów do higieny osobistej;
- środków czystości (proszki i płyny do czyszczenia);
- środków dezynfekcyjnych; koców, śpiworów, karimat ,ręczników
- sprzętów do sprzątania (wiader, łopat, taczek, mioteł,rękawic itp.)
Dary materialne można składać w Domu Katechetycznym od poniedziałku do piątku od godziny 1600 do 1700

Więcej informacji TU


17.09.2024

Drodzy Diecezjanie,
z wielkim zatroskaniem śledzimy docierające do nas poruszające relacje i obrazy ukazujące dramat ludzi dotkniętych katastrofalną powodzią, w której często stracili dorobek całego życia. W tym trudnym i bolesnym doświadczeniu nie możemy ich pozostawić samymi sobie. Jako wspólnota Kościoła opolskiego towarzyszymy im od samego początku naszą modlitwą. Podjęliśmy też różne formy przyjścia z bardzo konkretną pomocą materialną. Naszej diecezjalnej Caritas zleciłem troskę o to, aby dostarczać żywność i najbardziej potrzebne artykuły tam, gdzie ich najbardziej potrzeba. W najbliższej przyszłości przewidziane są także inne formy pomocy.

Słowa wdzięczności, uznania i zachęty kieruję w stronę osób, które już niosą pomoc poszkodowanym. Wiem, że dokonujecie nieraz heroicznych gestów, aby pomóc bliźnim, którzy ucierpieli na skutek żywiołu. Jestem pewien, że Bóg wynagrodzi wysiłek tych wszystkich, którzy spieszą bliźnim z pomocą. Szczególnym wyrazem solidarności całej naszej wspólnoty diecezjalnej z osobami poszkodowanymi niech będzie też zbiórka pieniędzy na rzecz powodzian, która odbędzie się we wszystkich kościołach w najbliższą niedzielę 22 września. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem naszej diecezjalnej Caritas osobom, które ucierpiały wskutek żywiołu. Zwracam się także do wszystkich duszpasterzy i parafian, zwłaszcza Parafialnych Zespołów Caritas, z prośbą o organizowanie konkretnych form pomocy, np. poprzez udział w pracach porządkowych, remontowych oraz wsparcie dotkniętych powodzią gospodarstw rolnych. Z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

† Andrzej Czaja

Źródło: https://www.diecezja.opole.pl/index.php/homepage/aktualnosci/4031-apel-biskupa-opolskiego-o-pomoc-dla-ofiar-powodzi


14.09.2024

Parafialne Dożynki 22.09.2024

Chleb od wieków jest owocem pracy rolników. Na polach, które oni uprawiają, w złocistych łanach pszenicy i żyta, rodzi się nasz chleb powszedni, o który modlimy się do Boga słowami: "chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” (Łk 11,3). Ponieważ wszyscy – nie tylko mieszkańcy wsi, ale także miast i miasteczek – w równym stopniu przyjmujemy i spożywamy chleb, "owoc ziemi i pracy rąk ludzkich”, powinniśmy razem wyrazić nasze dziękczynienie. Wyjątkową okazją do dziękczynienia Bogu i rolnikom za chleb w polskich domach są dożynki stanowiące doroczne święto dziękczynienia za plony.

Patrząc na dojrzewające zboże, dostrzegamy dynamizm życia, ukryty w małym ziarnie, którego człowiek nie jest w stanie wyprodukować, ponieważ jego rozwój zależy od Boga, Stwórcy i Dawcy Życia. Każdy rolnik, pochylający się nad polską ziemią, doskonale wyczuwa to, że życie jest święte, że pogoda, rozwój ziarna, plony, a ostatecznie każdy bochen codziennego chleba są darami Boga. Dożynki gromadzą gospodarzy i gospodynie, którzy do świątyń przynoszą chleb i żniwne wieńce, warzywa i owoce, kwiaty i zioła, stanowiące ukoronowanie ich ciężkiej pracy, aby podczas Mszy św. dziękować Bogu za opiekę, pogodę, plony ziemi i prosić o błogosławieństwo dla pracy, rodzin i gospodarstw.

W przyszłą niedzielę ( 22.09.2024 - przyp. admin) Dożynki Parafialne – nasze dziękczynienie Panu Bogu za tegoroczne plony ziemi i rolnikom za ich ciężką pracę w czasie Mszy św. o godz. 1000
Gospodarzami tegorocznych Dożynek jest rodzina Klose.
Uroczyste procesyjne wejście z plonami ziemi i koroną żniwną z boku kościoła.

Źródło: https://www.niedziela.pl/artykul/98912/nd/Chleb-bezcennym-darem-Boga


15.07.2024

Uroczystości ku czci patronki diecezji opolskiej na Górze św. Anny

W sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w czwartek 25 lipca o 18.00 rozpocznie się procesja z bazyliki do kaplicy III upadku, gdzie odprawiona zostanie Msza św. o błogosławieństwo i pogodę na czas uroczystości odpustowych.

W piątek 26 lipca, w dzień uroczystości ku czci św. Anny, Msze św. w bazylice zaplanowane są o 6.00, 7.00, 8.30, 15.30 (w języku niemieckim) i 17.00 oraz w grocie lurdzkiej o 10.00 i 11.30. Nabożeństwo do św. Anny odprawione będzie w bazylice o 14.00.

W sobotę 27 lipca o 17.30 w bocznej kaplicy św. Anny przy bazylice odbędą się nieszpory, a o 18.00 - Msza św. w bazylice.

Główne uroczystości zaplanowane zostały w niedzielę 28 lipca. O 10.15 w grocie lurdzkiej będą Godzinki ku czci św. Anny, o 11.00 - suma odpustowa, natomiast o 14.00 - nieszpory ku czci św. Anny. Ponadto w tym dniu Msze św. będą sprawowane w bazylice o 5.30, 6.00, 7.00, 15.30 (w języku niemieckim) i 17.00 oraz w grocie lurdzkiej o 8.00 i 9.00.

źródło: https://opole.gosc.pl/


24.05.2024

Dyspensa Biskupa Opolskiego na piątek po Bożym Ciele – 31 maja 2024

Informuję, że dla dobra duchowego wiernych, biskup opolski Andrzej Czaja udziela wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terenie diecezji opolskiej w dniu 31 maja 2024 r. (piątek w dawnej oktawie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.


22.05.2024

Wiosenne spotkanie formacyjne Bractwa św. Józefa.

6 czerwca (czwartek) 2024r. o godz. 1800 w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Radoszowach – dla rejonu Kędzierzyn.

W programie: Msza św. w intencji członków Bractwa, konferencja formacyjna, nabożeństwo czerwcowe ofiarowane w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, a także o powołania do służby w Kościele (posługi katechety, katechisty, lektora, akolity, diakona stałego, teologa) oraz o powołania do sakramentalnego małżeństwa, oraz braterskie spotkanie.

Prepozyt Bractwa Świętego Józefa, pan Henryk Oleś, w tej serii spotkań odwiedzi kolejne rejony, poznając ich specyfikę, rozmawiając o radościach i smutkach poszczególnych wspólnot. W miarę możliwości w spotkaniach weźmie udział także ks. Rafał Woszek, neoprezbiter i członek Bractwa, który będzie głosił Słowo Boże i udzielał błogosławieństwa prymicyjnego.

Zapraszamy wszystkich członków Bractwa, jak i osoby zainteresowane wspólnotą.


16.05.2024

Rocznica Święceń Kapłańskich

Dostojny Księże Jubilacie!

Z okazji 48. rocznicy święceń kapłańskich pragniemy złożyć Księdzu najserdeczniejsze życzenia.
Minione lata wypełnione były Księdza oddaną służbą Bogu i ludziom. Ksiądz niesie pocieszenie i nadzieję potrzebującym, głosi Ewangelię i naucza z miłością i mądrością. Ksiądz jest wzorem dla wielu i prawdziwym pasterzem.
W dniu tego wyjątkowego Jubileuszu życzymy Księdzu dalszej wytrwałości w wypełnianiu kapłańskiej misji, obfitości łask Bożych, zdrowia, sił i wszelkich potrzebnych darów Ducha Świętego. Niech Ksiądz nadal z oddaniem służy Bogu i ludziom, a owce Księdza niech zawsze będą bezpieczne pod Księdza troskliwą opieką.
Niech każdy dzień Księdza życia będzie wypełniony radością, pokojem i Bożą miłością.

Z wyrazami szacunku i wdzięczności - Parafianie


30.03.2024

Życzenia wielkanocne


18.03.2024

Okres Pasyjny

Liturgia Słowa V Niedzieli Wielkiego Postu wrowadza nas w wymiar pasyjny. Już od poniedziałku podczas Mszy św. będziemy się modlić prefacją o męce Pańskiej. Natomiast w modlitwie kolekty V Niedzieli Wielkiego Postu kierujemy do Boga takie słowa: „Udziel nam łaski, abyśmy gorliwie naśladowali miłość Twojego Syna, który oddał własne życie za zabawienie świata”. W V niedzielę Wielkiego Postu w wielu krajach utrwalił się zwyczaj zasłaniania krzyży. Od XI wieku zasłaniano całe ołtarze wielką zasłoną na czas przygotowania do świąt paschalnych. Natomiast w XIII w. pojawił się zwyczaj zasłaniania krzyży na czas rozważania męki Pańskiej. Ponieważ w średniowieczu krzyże były wysadzane złotem i perłami, a Chrystus był ukazywany jako Zwycięski Zmartwychwstały Pan, przysłaniano je ze względu na swego rodzaju post dla oczu.

Chyba najbardziej sugestywne wyjaśnienie idei zasłaniania krzyży i obrazów dał abp Antoni Nowowiejski: zasłona ta była symbolem żalu i pokuty, jakim grzesznik poddać się powinien, aby mu wolno było znowu podnieść oczy na Majestat Boski, którego Oblicze nieprawościami swymi niejako sobie przysłonił; wyobraża sobie poniżenie Chrystusa, zakrywające chwałę Jego Bóstwa i czyniące Go Żydom zgorszeniem a poganom głupstwem, aby w zmartwychwstaniu, na kształt zasłony przedarte, objawiły ukrytą za nimi jasność i moc Boga Wcielonego.

Źródło: https://m.niedziela.pl/artykul/39224/nd/Zasloniety-krzyz---symbol-zalu-i-pokuty


05.03.2024

Decyzja bp. Andrzeja Czai dotyczy piątku 8 marca.

Biskup opolski wydał decyzję, w której czytamy, że mając na uwadze dobro duchowe wiernych, na podstawie kanonu 87§ 1 KPK, udziela dyspensy od obowiązku zachowania piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dla wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji opolskiej w dniu 8 marca 2024


19.02.2024

Wielkopostne spotkania formacyjne Bractwa św. Józefa.

1 marca (piątek) 2024r. o godz. 1730 w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu (Sławięcice) – dla rejonu Kędzierzyn.

W programie: Msza św. w intencji członków Bractwa, konferencja formacyjna, nabożeństwo pasyjne oraz braterskie spotkanie.

Zapraszamy wszystkich członków Bractwa, jak i osoby zainteresowane wspólnotą.


14.02.2024

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa, nazywana również Popielcem lub Wstępną Środą, jest to dzień w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym roku Środa Popielcowa przypada na 14 lutego.
W tym dniu wierni podczas liturgii pochylają głowę w pokorze, a kapłan symbolicznie posypuje ją popiołem. Popiół ten pochodzi ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Symbolizuje on kruchość ludzkiego życia, śmierć i pokutę.

Okres Wielkiego Postu trwa 40 dni (nie licząc niedziel) i jest czasem przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Jest to czas refleksji, modlitwy, pokuty i nawrócenia. Wierni zobowiązani są do postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
W Środę Popielcową w kościołach odprawiane są Msze święte, podczas których kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Wierni mogą również przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

W Polsce istnieje wiele tradycji związanych ze Środą Popielcową. W niektórych regionach wierni przygotowują potrawy z ryb lub postne ciasta. Popularne jest również organizowanie nabożeństw Drogi Krzyżowej.
Środa Popielcowa jest ważnym dniem dla katolików. Jest to czas na refleksję nad swoim życiem, zbliżenie się do Boga i przygotowanie do Świąt Wielkanocnych.

Administrator


24.01.2024

Informacja o rekolekcjach wyjazdowych

Parafia Cisowa organizuje wyjazd na rekolekcje do Ślemienia koło Żywca w dniach 12-14 kwietnia 2024 roku. Rekolekcje poprowadzi ks. Mateusz Wieczorek, znany rekolekcjonista i duszpasterz młodzieży. W programie rekolekcji znajdą się konferencje, modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz czas wolny na zwiedzanie.

Koszt rekolekcji wynosi 400 zł. W cenę wliczone są koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia.

Zgłoszenia należy składać do 15 marca 2024 roku w zakrystii kościoła.

Ślemień – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Ślemień. Miejscowość jest siedzibą gminy Ślemień. Znajduje się tam Sanktuarium na Jasnej Górce, a także kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Rekolekcje w Ślemieniu to doskonała okazja, aby odpocząć i nabrać sił duchowych. To również czas, aby pogłębić swoją wiarę i zbliżyć się do Boga.

Administrator



Sobota - 14 grudzień 2024
349 dzień roku,  17 dni do końca roku
07:40 15:44
II Tydzień - OKRES ADWENTU
Wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

Liturgiczny kolor szat
Nowe zdjęcie w Gelerii Foto
foto
Nowe zdjęcie w Galerii Foto
foto
Losowe zdjęcie 2006-2024
foto
Losowe zdjęcie 2006-2024
foto

Dzisiaj imieniny obchodzi:
Alfred, Izydor, Jan

kwiat

Wszystkim solenizantom, jubilatom dzisiejszego dnia jak i tygodnia, którzy obchodzą imieniny, urodziny, rocznice bądź inne uroczystości - życzymy obfitości łask Bożych, zdrowia i pogody ducha, opieki Matki Najświętszej i św. Franciszka z Asyżu.