19.03.2025
Święty Józef
Czym zasłużył na taką cześć św. Józef? Jego wizerunek związany jest przede wszystkim z najwcześniejszym etapem życia Jezusa. Nasza wiedza na jego temat opiera się na nielicznych wersach Ewangelii. Widzimy go najczęściej jako starca z maleńkim Jezusem na ręku, jako cieślę, bądź obok Maryi przy żłóbku. W rzeczywistości Józef był młodym, silnym mężczyzną, który tak zaufał mocy Bożej, że poświęcił swoje życie, aby mogły się wypełnić Boże obietnice.
Był zwyczajnym człowiekiem. Miał plan na swoją przyszłość i wydawało się, że nic mu nie przeszkodzi w jego realizacji. Tymczasem jego życie stało się elementem planu Bożego. Potrafił zrezygnować z siebie, by nie dopuścić do znieważenia imienia Maryi, Kobiety, którą kochał i miał pojąć za żonę. Stając przed faktem cudownego poczęcia, zdał najtrudniejszy egzamin z wiary. Odtąd jako mąż Maryi i ziemski ojciec Jezusa towarzyszył swoim Najbliższym jako Ich opiekun i przyjaciel. Był obecny podczas doniosłych chwil w życiu Syna Bożego: narodzin, pokłonu Mędrców, ucieczki do Egiptu, pielgrzymki do Jerozolimy. Ponadto po narodzinach nadał Dzieciątku imię, co zgodnie z prawem było jednoznaczne z uznaniem Go za syna. Dorosłego życia Jezusa prawdopodobnie nie doczekał, a według tradycji przy jego śmierci byli obecni Ci, którym z miłością poświęcił swoje życie. Stąd uznaje się go za patrona dobrej śmierci. 19 marca przypada uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
Człowieka niezwykłej wiary, która pozwoliła mu dokonać dobrego wyboru i ponieść wszelkie jego konsekwencje. „Wiara karmiąca się modlitwą – oto najcenniejszy skarb, jaki przekazuje nam św. Józef. Jego śladem poszły pokolenia ojców, którzy dzięki przykładowi prostego i pracowitego życia zaszczepili w duszach swych dzieci nieocenioną wartość wiary, bez której wszelkie inne dobro narażone jest na ryzyko. Już teraz pragnę gorąco zapewnić o mojej szczególnej modlitwie wszystkich ojców w dniu ich święta; proszę Boga, aby odznaczali się oni głębokim życiem wewnętrznym, dzięki czemu będą mogli przykładnie wypełniać swą misję w rodzinie i społeczeństwie” (św. Jan Paweł II).
Źródło: https://www.panachwal.pl/produkt/magnes-wloski-swiety-jozef-mg-mag-108/
https://niezbednik.niedziela.pl/artykul/659/Uroczystosc-sw-Jozefa-Oblubienca
12.03.2025
02.03.2025
Wielki Post – jak go przeżyć
Jak wyjaśnia ks. Marcin Kowalski, współautor książki "Jutro Niedziela", dobrze przeżywany post może być ogromną szansą na poprawienie jakości życia i podaje 3 kroki do osiągnięcia tego celu:
• Po pierwsze: realistyczne spojrzenie na siebie samego. Należy uświadomić sobie, że jestem grzesznikiem potrzebującym nawrócenia. "Post jest jak czyszczenie twardego dysku, żeby poprawić parametry pracy mojego życiowego softu" – pisze ks. Marcin Kowalski.
• Po drugie: post zwiększa siłę rażenia modlitwy. “Są jakieś sprawy, słabości, grzechy, z którymi zmagam się już od dawna? Sprawdźmy, jak będą się rozwiązywały, kiedy dołączymy do naszej modlitwy post i wyrzeczenie”.
• Po trzecie: postu nie praktykuje się tylko dla wyrobienia sobie silnej woli. “To nie ćwiczenie w samodoskonaleniu, rodzaj siłowni, po której wyskoczy mi duchowy kaloryfer. Post poszerza moje serce, tak, aby było zdolne przyjąć więcej łaski Pana”. Wielki Post to doskonała okazja, by bliżej przyjrzeć się sobie i swojemu sumieniu. Warto zrobić wszystko, by dobrze przeżyć ten wyjątkowy czas w roku liturgicznym.
Czy w Wielki Post należy pościć?
Post ścisły (ilościowy) obowiązuje tylko w Środę Popielcową. Ten rodzaj postu
obowiązuje także katolików w Wielki Piątek. To ograniczenie się do spożycia trzech posiłków: dwóch lekkich i jednego do syta, oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (jakościowy).
Post ilościowy nie obowiązuje osób do 18 roku życia i powyżej 60 roku życia, podczas gdy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia.
Kościół w swoim nauczaniu zaleca, aby Wielki Post był czasem nawrócenia, dlatego też jako pomoc w realizacji tego czasu proponuje się modlitwę, post, jałmużnę.
Źródło: https://stacja7.pl/wielki-post/wielki-post-2025-kiedy-sie-rozpoczyna-i-jak-najlepiej-przezyc-ten-czas
22.02.2025
Rekolekcje Wielkopostne
Tegoroczne rekolekcje poprowadzi o. Tomasz Ewertowski ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pamiętajmy o rekolekcjach, postarajmy się przygotować na nie – ułóżmy sobie plan tygodnia, tak abyśmy mogli uczestniczyć w rekolekcjach, wsłuchać się w Słowo Boże do nas skierowane. Przygotujmy się na Triduum Paschalne poprzez te rekolekcje i swoją postawą dajmy innym przykład chrześcijańskiej miłości i wiary.
Administrator
17.02.2025
XVII lat strony parafialnej w internecie
Z okazji 17-tej (14.02.2008 oficjalnie została uruchomiona strona www parafii - przy. Admin) istnienia strony parafialnej pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jej rozwoju i funkcjonowania.
Dziękuję:
— autorom tekstów, zdjęć i materiałów multimedialnych: za ich wkład w tworzenie treści, które inspirują, edukują i umacniają naszą wiarę.
— czytelnikom i użytkownikom strony: za ich obecność, zainteresowanie i aktywność, dzięki czemu strona żyje i rozwija się.
Strona parafialna to dla nas cenne narzędzie, które pomaga nam w:
— pogłębianiu wiedzy religijnej: znajdujemy tu informacje o historii parafii, życiu wspólnoty, sakramentach, świętych i ważnych wydarzeniach parafialnych.
— integracji wspólnoty parafialnej: strona umożliwia nam kontakt z innymi parafianami, wymianę myśli i doświadczeń oraz organizację wspólnych inicjatyw.
— dzieleniu się wiarą z innymi: dzięki stronie możemy dotrzeć do osób, które szukają informacji o naszej parafii lub chcą poznać naszą wiarę.
Jesteśmy wdzięczni za 17 lat istnienia strony parafialnej i życzymy jej dalszego rozwoju oraz owocnej posługi na rzecz naszej wspólnoty.
Niech Bóg błogosławi wszystkim, którzy tworzą i korzystają ze strony parafialnej!
ks. Proboszcz
Administrator
09.02.2025
Św, Walenty oraz święci Cyryl i Metody
14 lutego, pomimo liturgicznego święta Cyryla i Metodego (patronów Europy), zapisał się już na stałe w umysłach Polaków jako Dzień Zakochanych, którym patronuje św. Walenty.
Św. Walenty był otoczony szczególnym kultem już od IV w. i czczono go jako patrona chorych na epilepsję oraz chorych nerwowo. Dlaczego ten męczennik stał się patronem zakochanych?
Istnieje hipoteza dowodząca, że zwyczaj przesyłania podarków, listów i obrazków miłosnych jest pozostałością pogańskiego obyczaju, według którego chłopcy 15 lutego rysowali imiona swych ukochanych na cześć bogini dziewcząt Februata Juno. Chrześcijaństwo, narysowanych w tym dniu obrazkach, pod imię bogini podstawiło imię św. Walentego, chcąc zaadoptować pogańską praktykę do chrześcijańskich czasów, które nastały w IV w.
Może jednak to wcale nie przypadek, że tradycja ludzka uczyniła z patrona osób chorych nerwowo, tak zwanych „szaleńców”, patrona zakochanych. Według mnie, nie jest to aż tak odległa analogia, zważywszy na to, że prawdziwa miłość musi mieć coś w sobie z szaleństwa.
Kalendarz liturgiczny jest za ciasny, aby pomieścić wszystkich świętych, dlatego w Polsce pierwszeństwo mają święci Cyryl i Metody. Urodzeni w Tesalonikach święci bracia stali się pierwszymi misjonarzami narodów słowiańskich, przetłumaczyli na język słowiański księgi liturgiczne. Do tego celu opracowali pismo nazwane później cyrylicą. Tym samym położyli fundamenty pod literaturę i kulturę słowiańską.
Źródło: https://www.ornaty.net/product-pol-18382-Aplikacja-haftowana-Sw-Cyryl-i-Metody.html https://www.niedziela.pl/artykul/24690/nd/Swiety-Walenty-i-prawdziwa-milosc
26.01.2025
Niedziela Słowa Bożego
"...Ci, którzy znają swojego Boga, będą mocni i będą działać” ( Dn 11,32) Bóg stworzył niebo i ziemię swoim Słowem. Kiedy mówił, stworzył coś z niczego przez moc swojego Słowa. Bóg jako Stwórca nie tylko powołał świat do bytu, ale wszystko podtrzymuje mocą swego Słowa. Właśnie z tego powodu możemy wierzyć Bogu, że będzie czynił nowe rzeczy dzisiaj. Nawet w drobnych sprawach naszego codziennego życia. Słowo Boże ma potężną moc – moc nad wieloma rzeczami, między innymi nad depresją. Jest jedynym czynnikiem w całym stworzeniu, które może przeniknąć serce człowieka. Nic innego nie może rozdzielić duszy człowieka od jego ducha, dopóki Słowo Boże nie przeniknie naszego życia, nasz duch zdominowany jest przez duszę. Jest ono jak tchnienie Boże pochodzące z serca samego Boga, dlatego jest pełne mocy i wypełnia Jego zamysły.
Apostoł Paweł w 2 Liście do Tymoteusza 3,16-17 (Słowo Życia) podaje definicję Słowa Bożego: Cała Biblia została napisana pod natchnieniem Boga, jest bezcennym źródłem poznania prawdy i zrozumienia, co w naszym życiu jest złe. Naprowadza nas na właściwą drogę i pomaga postępować zgodnie z Bożą wolą. On sam ją nam darował, by nas wychować i uzdolnić do dobrego życia, pożytecznego dla wszystkich ludzi. Jeśli jesteśmy posłuszni Słowu Bożemu i żyjemy nim, będziemy mieli udział w obietnicach Słowa Bożego, ponieważ jest pełne nadziei i daje nam zbawienie, abyśmy żyli przez wiarę, a nie w grzechu.
Źródło: https://bibliaprzemyska.pl/tag/niedziela-slowa-bozego/
http://www.radiopielgrzym.pl/czym-jest-slowo-boze.html
18.01.2025
Modlitwa o Jedność Chrześcijan
Co roku między 18 a 25 stycznia wierni różnych wyznań chrześcijańskich spotykają się na nabożeństwach ekumenicznych, konferencjach i wydarzeniach kulturalnych, by budować jedność chrześcijan. Również w Polsce ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się wiele takich wydarzeń ekumenicznych. Jezus na ostatniej wieczerzy modlił się gorliwie, „aby byli jedno”. Również i my orędując u Matki Jezusa módlmy się o zjednoczenie wszystkich wyznawców Jezusa Chrystusa tak jak modlił się sam Jezus w modlitwie arcykapłańskiej w wieczerniku: „aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał […] Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś” (J 17,21.23).
Ekumenizm (z gr. οικουμένη – oikoumene – zamieszkana ziemia) to ruch w obrębie chrześcijaństwa dążący do jedności pomiędzy wyznaniami chrześcijańskimi w ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. Organizatorami tego Tygodnia są Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna.
W 1908 roku oktawę modlitw o jedność chrześcijan w okresie od 18 stycznia
(święto Katedry św. Piotra) do 25 stycznia (święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła) wprowadzili anglikańscy księża z Nowego Jorku Spencer Jones i Lewis Thomas Wattson (który przyjął imię Paul. Został wyświęcony na katolickiego księdza w roku 1910).
Źródło: https://laskawa.pl/oikoumene
06.01.2025
Chór Heimatklang w naszej Parafii
Dziś w Parafii gościliśmy chór Heimatklang z Kłodnicy, pod batutą Pana Gotfryda Włodarza wykonał pieśni kolędowe w j.polskim, i j.niemieckim. Kilka fotek z gościnnego występu chóru w Galerii Foto na stronie parafialnej. W Galerii Video filmik z kolędami chóru. Zapraszam.
Administrator
01.01.2025
Chór "Heimatklang" z Kłodnicy
Chór "Heimatklang" istnieje od 32 lat.
W chwili obecnej liczy 25 chórzystów. Od roku czasu chórem dyryguje Pan Gotfryd Włodarz. Repertuar nasz wykonywany jest w języku niemieckim, polskim i łacinie.Są to zarówno pieśni świeckie i kościelne. W okresie tych 32 lat występowaliśmy w kraju i za granicą. Odwiedziliśmy z występami Niemcy, Austrię i Czechy.
Waszą Parafię chcielibyśmy odwiedzić 06.01.2025 r. o godzinie 15:00 wykonując kolędy w trzech językach.
Z Panem Bogiem
Róża Kerner